Foteliki samochodowe
Rajdowe i dzieciece foteliki samochodowe.

Wymiana oleju w skrzynce biegów i przekładni głównej

Posted in Uncategorized  by admin
September 5th, 2019

Skrzynka biegów i przekładnia główna wraz z mechanizmem różnicowym znajdują się we wspólnej obudowie. Mają jeden wspólny otwór wlewowy i dwa oddzielne otwory do spuszczania zużytego oleju.
W otwór wlewowy, a jednocześnie kontrolny, wkręcony jest korek, który należy odkręcić kluczem fajkowym trzpieniowym sześciokątnym 17 mm. Przez otwór ten wlewa się 2,5 1 oleju hipoidalnego o lepkości SAE 90 (zamiennikiem jest olej krajowy Hipol 15). W razie eksploatacji samochodu w zimie, gdy temperatura spada poniżej —25 o c, wytwórnia zaleca olej hipoidalny 0 lepkości SAE 80 (zamiennikiem jest olej krajowy Hipol 10). Olej w skrzynce biegów i przekładni głównej należy wymieniać co 50 000 km. Natomiast co 5000 km należy sprawdzać poziom oleju, który powinien sięgać do krawędzi otworu wlewowego.
Zużyty olej należy spuszczać bezpośrednio po jeździe, gdy zespół napędowy jest dobrze nagrzany, co znacznie ułatwia i przyspiesza spłynięcie olej u. Dwa korki spustowe odkręca się kluczem fajkowym trzpieniowym sześciokątnym 17 mm. Z korków spustowych trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia. [więcej w: nordglass zielona góra, kontrolki opel astra, mitsubishi canter opinie ]
DO wymiany oleju samochód powinien być ustawiony na kanale lub na podnośniku. Ze względu na trudny dostęp olej powinien być wlewany z dystrybutora, specjalną pompką do oleju Lub dużą gumową gruszką zakończoną końcówką z tworzywa sztucznego. Otwór jest jednocześnie otworem kontrolnym i dlatego Wlewając pomału olej należy uważać na moment, gdy zacznie się on przelewać, co oznacza, że obudowa skrzynki biegów i przekładni głównej zostały napełnione całkowicie świeżym olejem. Po napełnieniu obudowy korek należy silnie dokręcić.
Ze względu na to, że przekładnia hipoidalna musi być smarowana wyłącznie odpowiednim do tego celu gatunkiem oleju, w razie braku takiego Oleju — lepiej jest przejechać nawet tysiąc kilometrów ponad normę, niż wlać niewłaściwy olej. W przypadku wycieku oleju można go uzupełnić jedynie tym samym gatunkiem, jaki znajduje się w obudowie. Płukanie obudowy skrzynki biegów i przekładni głównej nie jest zalecane przez wytwórnię,
Prawidłowy naciąg paska klinowego jest sprawą bardzo ważną. Zbyt luźny pasek ślizgając się powoduje niedostateczne chłodzenie silnika przez dmuchawę i niedostateczne ładowanie akumulatora przez prądnicę. Zbyt mocno naciągnięty pasek klinowy powoduje szybsze zuzycie łozysk prądnicy i dmuchawy.
W związku z tym konieczne jest okresowe sprawdzanie naciągu paska klinowego. Czynność tę wykonuje się po pierwszych 500 km, a następnie co 5000 km. Naciąg sprawdza się w połowie odległości między kołami pasowymi. Prawidłowo naciągnięty pasek pod naciskiem kciuka powinien ugiąć się 15 mm.
Do regulacji naciągu paska klinowego służą podkładki umieszczone między tarczami i pod nakrętką koła pasowego prądnicy. Nakrętkę tego koła odkręca się kluczem nasadowym 21 mm. Aby odkręcić nakrętkę, należy unieruchomić koło pasowe. Po odkręceniu nakrętki zdejmuje się podkładki zewnętrzne, zewnętrzną połówkę koła pasowego oraz podkładki znajdujące się między tarczami koła pasowego.

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: kontrolki opel astra mitsubishi canter opinie nordglass zielona góra