Foteliki samochodowe
Rajdowe i dzieciece foteliki samochodowe.

Czopy łożyskowe wału korbowego

Posted in Uncategorized  by admin
September 3rd, 2019

W celu wyznaczenia zużycia mierzy się średnicę czopa w kierunku podłużnym w dwóch punktach odległych 7 – 10 mm 0d końców czopa, w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach. Na podstawie pomiarów ustala się wymiary naprawcze czopów głównych i korbowych. Prostolinijność walu korbowego sprawdza się przez pomiar mimośrodowości („bicia”) środkowego czopa głównego wału osadzonego w kłach lub podpartego na dwóch pryzmach. W razie stwierdzenia mimośrodowości powyżej 0,05 mm, której na ogół nic można usunąć przez szlifowanie czopów głównych na wymiar naprawczy, wał korbowy prostuje się na zimno na prasie Śrubowej lub hydraulicznej.
Czopy łożyskowe wału korbowego szlifuje sie na wymiar naprawczy na specjalnej szlifierce zaopatrzonej w uchwyty do mocowania i centrowania wału. Uchwyty te pozwalają na mocowanie szlifowanego wału w taki sposób, że osie czopów korbowych znajdują się dokładnie w osi obrotu wrzeciona. [hasła pokrewne: wycieraczki samochodowe, Obrabiarki CNC, pasy napędowe ] Podczas szlifowania czopów wału należy zwracać uwagę, aby promienie zaokrąglenia na przejściach od czopa do ramienia wału były dostatecznie duże, ponieważ zbyt przejście może stać nia naprężeń. Po szlifowaniu często czopy łożyskowe wału korbowego poleruje się na specjalnych obrabiarkach przy użyciu ściernej taśmy płóciennej lub papierowej, albo dogładza. Zamiast szlifowania, niekiedy czopy; walu korbowego o niewielkim stopniu zużycia poddaje sie polerowaniu pastą ścierną na tokarce, przy użyciu specjalnych kleszczy drewnianych, wyłożonych twardym filcem lub docieraczek. Wszystkie czopy korbowe szlifowane są z reguły na jednakowy wymiar naprawczy, czopy główne powinny być również szlifowane na jednakowy wymiar naprawczy. Owalizacja i stożkowatość czopów wału korbowego po naprawie nie powinna przekraczać 0,01 . . .0,02 mm, a mimośrodowość („bicie”) środkowego czopa 0,03 . . . 0,05 mm. [patrz też: wynajem samochodów warszawa, alphabet otomoto, sabat lublin opony ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: alphabet otomoto koparki sabat lublin opony